Hatay’da bal mesaisi: Depremzede vatandaşın yüzü güldü

İHA

Kış mevsiminin bol yağışlı geçtiği Hatay’da, hava sıcaklıklarının 20 dereceyi bulmasıyla birlikte çiçekler açmaya başladı.

Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nde 350 kovanıyla arıcılık yapan İsmail Akyüz’ün ise üretim tesisinde de yoğun mesai sürüyor.

Baharın erken gelmesiyle çiçeklerle kaplanan arazide yoğun mesaiye başlayan arılar, depremzede arıcıya umut oluyor.

“Yavru faaliyetine erken girdiler”

Arıların çiçekteki polen gıdasına erken ulaşmaya başlamasıyla birlikte koloni sayılarının hızla gelişeceğine dikkat çeken Akyüz, “Bu yıl bol yağmurlu, çok soğuk olmayan bir kış mevsimi yaşadık. çiçekleri bu sene erken açtı. Bahar çiçeklerinin erken açmasıyla beraber arıların ve yavruların ihtiyacı olan polene ulaşması daha erken bir vakitte oldu. Bol yağmurların yağması bizim için avantaj oldu. Arılar erken çalışmaya başladılar. Yavru faaliyetine erken girdiler, polenin gelişiyle beraber.

Çiçeklerdeki esas gıda kaynağımız polen. Arılarda gıdaya erken ulaşınca erkenden yavru faaliyetine geçip, arı üretimine erken başlatıyorlar. Yazın gerçekleşecek olan bal sağımına daha fazla arıyla girdiğimiz zaman daha fazla verim elde etmiş olmayı ümit ediyoruz. Bunun için mutluyuz. Bu yıl bütün arkadaşlarımıza bereketli bir yıl olur inşallah.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x